Vyhledejte si
váš zájezdNajděte si tu
správnou destinaci

Kliknutím na mapu se Vám zobrazí zvětšená mapa Maďarské republiky s výběrem nabízených destinací

Newsletter

Přihlásit se k odběru, zadejte váš e-mail, na který si přejete dostávat informace:


Odhlášení odběru e-mailem proveďte zadáním své e-mailové adresy a podtvrďte:

Belgie

  Belgie - Royaume de Belgique/Koninkrijk Belgie

  Přímořský stát v západní Evropě. Po keltském osídlení (kmen Belgů dal zemi jméno) území součástí Římské říše, v raném středověku součástí Franské říše. V 11. a 12. století vznikla na belgickém území řada hrabství, která se dostala do počátku 15. století pod vládu Burgundského vévodství. Od roku 1516 (s přestávkami) součást Španělského Nizozemí, po válkách o španělské dědictví od roku 1714 v držení rakouských Habsburků jako Rakouské Nizozemí. Roku 1794 území připojeno k Francii, od roku 1815 z rozhodnutí velmocí na Vídeňském kongresu bylo součástí Království spojeného Nizozemí.
  Roku 1830 byla vyhlášena nezávislost Belgie, která byla velmocemi uznána o rok později spolu s garancemi neutrality. Roku 1839 připojila Belgie větší část území Lucemburska.
  Za 1. i 2. světové války bylo belgické území okupováno Německem. Poté země patřila k průkopníkům evropské integrace a atlantické bezpečnostní spolupráce (Benelux, poté spoluzakladatel Montánní unie a EHS, zakládající člen NATO) a Brusel je též sídlem nejvýznamnějších institucí EU a NATO. Zároveň rostoucí národnostní napětí mezi Vlámy a Valony vedlo roku 1980 k faktické federalizaci země, když byla poskytnuta autonomie Vlámsku a Valonsku (třetí region, Brusel, zůstal dvojjazyčný). Ta byla potvrzena i změnou ústavy v roce 1993. Přesto ale nadále roste vliv vlámského nacionalismu, zejména krajně pravicové strany Vlaams Block, která se netají snahami o rozdělení země.Belgie má své kouzlo v romantických městech jako jsou Bruggy, Gent, kulturními památkami se pyšní i hlavní město Brusel. K 1. 1. 2002 v zemi začala platit společná evropská měna - euro.

   

  Copyright 2010 CA ERLI, všechna práva vyhrazena. Vytvořeno v eline.cz © 2010
  Užitečné odkazy:

  Facebook

  Autoškola Slezská | Infrapanely | Hračky | Army shop | PUR pěna | Nibe | Dětské postýlky | Barefoot | Lékárna | fitcaffé