Vyhledejte si
váš zájezdNajděte si tu
správnou destinaci

Kliknutím na mapu se Vám zobrazí zvětšená mapa Maďarské republiky s výběrem nabízených destinací

Newsletter

Přihlásit se k odběru, zadejte váš e-mail, na který si přejete dostávat informace:


Odhlášení odběru e-mailem proveďte zadáním své e-mailové adresy a podtvrďte:

Andora

  Andora - Principat d'Andorra

  Andora je hornatá země nacházející se ve východních Pyrenejích. Hraničí s Francií a Španělskem. Zemí protékají čtyři řeky, je tu několik horských jezer. Ubytování je možné v některém z více než 350 hotelů a penzionů. Andora je bezcelním státem. Je centrem zimních sportů, zejména v nejdůležitějších městech Andorra la Vella a Escaldes-Engordany. Většina lyžařských zařízení nabízí dobré možnosti. K dispozici jsou též svahy pro děti a mírně pokročilé lyžaře. Hlavní město, Andorra la Vella, leží mezi dvěma horskými masívy. Za shlédnutí stojí krásný kostel z 12. století a Casa de la Val, historické sídlo vlády. Kuchyň je zejména katalánská, mezi místní speciality patří coques (ochucené ploché koláče), trinxat (brambor a zelná mísa) a truites de carreroles (druh houbové omelety). Množství barů a hotelů poskytuje různé možnosti večerní zábavy.
  O území Andory jsou nejstarší zmínky z počátku 9. století v souvislosti s vytvářením Španělské marky Karlem Velikým. Ze sporného území nakonec vznikl roku 1278 státeček na základě dohody mezi francouzským hrabstvím Foix a španělským biskupstvím ze Seu d'Urgell o jeho společné správě a ochraně. Roku 1607/20 přešly nároky hrabství Foix (a později Navarry) na Francii. Oba protektory po celou dobu zastupovali v Andoře 2 vikáři. Roku 1993 byla přijata nová ústava o plné suverenitě země, přičemž obrana zůstala pod kontrolou bývalých protektorů. Po volbách z prosince 1993 byly následující rok ustaveny parlament i vláda a Andorra také vstoupila do Rady Evropy a OSN. Dnes má stále větší vliv vláda v čele s premiérem než formální hlavy státu tohoto konstitučního knížectví. Zároveň tradiční hospodářská odvětví (pastevectví a zemědělství) od poloviny 20. století nahradily obchod, a především příjmy z turistického ruchu. Další informace o Andoře můžete nalézt na adrese www.alternativetravelers.net.

   

  Copyright 2010 CA ERLI, všechna práva vyhrazena. Vytvořeno v eline.cz © 2010
  Užitečné odkazy:

  Facebook

  Autoškola Slezská | Infrapanely | Hračky | Army shop | PUR pěna | Nibe | Dětské postýlky | Barefoot | Lékárna | fitcaffé