Vyhledejte si
váš zájezdNajděte si tu
správnou destinaci

Kliknutím na mapu se Vám zobrazí zvětšená mapa Maďarské republiky s výběrem nabízených destinací

Newsletter

Přihlásit se k odběru, zadejte váš e-mail, na který si přejete dostávat informace:


Odhlášení odběru e-mailem proveďte zadáním své e-mailové adresy a podtvrďte:

Island

  Island - Lyoveldio Island

  Island byl světovou turistickou veřejností objeven teprve v 80. letech tohoto století a v poslední době nejvíce izolovaný stát západní Evropy se stává stále více vyhledávaným cílem mnoha cestovatelů. A proč? Nikde jinde na světě nejsou projevy přírody tak evidentní, jako právě zde. Mohutné ledovce, horké prameny, gejzíry, aktivní sopky, tundra, sněhem pokryté vrcholky, lávové pouště, monnumentální vodopády a projevy recentní vulkanivké činnosti bojují o návštěvníkovu pozornost. Na útesech při pobřeží se nacházejí jedny z nejpočetnějších kolonií mořských ptáků, kteří přímo lákají odvážné fotografy. Jedinečná fauna jakož i minimum silnic a cest - to vše je pro návštěvníky zárukou nezapomenutelných zážitků. Na většině území ostrova chybí infrastruktura, téměř neexistují značené cesty, velmi omezené jsou možnosti stravouvání a nákupu potravin - optimální podmínky pro dobrodruhy. Nezávislá lidská společnost, potomci farmářů a vikingských bojovníků, kteří unikli tiranii středověké Skandinávie a osídlili tuto geologicky mladou a pustou zemi. Žijí zde lidé hrdí na svůj národ, svérázní, spoléhající se sami na sebe a rezervovaní. Nicméně, pokud se vám podaří prorazit bariéru jejich charakteru stanou se z nich společníci velmi přátelští, živí a pohostinní.

  Stát na stejnojmenném ostrově v Atlantském oceánu. Ostrov byl objeven v 8. století irskými mnichy, v 9. století osídlen norskými Vikingy. Až do poloviny 13. století tu existovala republika, což byla - nepočítáme-li městské republiky - v tehdejší středověké Evropě naprostá výjimka. Zdejší parlament (Althing) působící od roku 930 (s přestávkou 1800-43) dodnes je spolu s Tynwaldem na ostrově ->Man nejstarším na světě. Rodové rozpory vedly nakonec k uznání nadvlády Norska nad Islandem. Ostrov byl pak roku 1380 jako součást Norska včleněn dánsko-norskou unií do Dánského království. V roce 1903 získal Island autonomii, roku 1918 zde byl vyhlášen nezávislý stát, spojený s Dánskem jen personální unií. Za 2. světové války základna britských (1940) a pak i amerických vojsk (1941). Současně Island roku 1941 přerušil styky s okupovaným Dánskem a po referendu v roce 1944 se prohlásil suverénní republikou. Jediné konflikty měl Island s Velkou Británií díky sporu o práva rybolovu poté, co několikrát významně rozšířil pásmo svých výsostných vod (mj. sleďová válka v letech 1975/76). Roku 1980 zvolená prezidentka Vigdís Finnbogadóttir se stala 1. ženou na světě, zvolenou do čela státu přímou volbou.

   

  Copyright 2010 CA ERLI, všechna práva vyhrazena. Vytvořeno v eline.cz © 2010
  Užitečné odkazy:

  Facebook

  Autoškola Slezská | Infrapanely | Hračky | Army shop | PUR pěna | Nibe | Dětské postýlky | Barefoot | Lékárna | fitcaffé