Vyhledejte si
váš zájezdNajděte si tu
správnou destinaci

Kliknutím na mapu se Vám zobrazí zvětšená mapa Maďarské republiky s výběrem nabízených destinací

Newsletter

Přihlásit se k odběru, zadejte váš e-mail, na který si přejete dostávat informace:


Odhlášení odběru e-mailem proveďte zadáním své e-mailové adresy a podtvrďte:

ESZTERGOM (Ostřihom)

ESZTERGOM (Ostřihom)

ESZTERGOM (Ostřihom)

Esztergom je maďarské město, které leží u řeky Dunaj naproti slovenskému městu Štúrovo. Je církevním a historickým městem.
Území dnešního města Esztergom bylo osídleno již v době kamenné. V roce 975 se tu narodil první maďarský král Štěpán, který tu založil arcibiskupství a nechal postavit baziliku. Královským městem byl Esztergom do poloviny 13. století, kdy král Béla IV. přenesl své sídlo do Budy.

V 19. století se objevil požadavek na vybudování železného mostu. V roce 1895 podařilo tuto myšlenku úspěšně zrealizovat a slavnostně otevřít, byl pojmenován po velkokněžně Márii Valérii, dcery Františka Josefa. V roce 1944 byl most zničen německou armádou. Most byl obnoven až v roce 2001, do té doby Esztergom a Štúrovo spojoval pouze trajekt.

Nejvýznamnější památkou města Esztergom je katedrála sv. Štěpána. Nachází se na Hradním vrchu a byla postavena v místech staršího kostela v roce 1822. Katedrála je 118 m dlouhá, 40 m široká a její kopule je ve výšce 72 m. Katedrála sv. Štěpána ve městě Esztergom je největším kostelem v Maďarsku. V interiéru se nachází renesanční kaple a klenotnice s nejcennější církevní sbírkou v Maďarsku. Jsou tu uchovány zlaté a stříbrné liturgické předměty a zdobená roucha. Nejvyhledávanějšími exponáty jsou korunovační kříž, Garamszentbenedecká monstrace, zlatý kříž Matyáše Calvaryho, monstrace Imre Esterházyho a velký barokní kalich Marie Terezie.
V katedrále se v letní sezóně konají varhanní koncerty.

V jižní části Hradního vrchu je královský palác. Po přenesení královského sídla do Budy byl palác zničen a zasypán zeminou. Ve 30. letech 20. století tu byly zahájeny vykopávky a palác by restaurován. V sálech paláce je Hradní muzeum se sbírkou zbraní. Z věže paláce je krásný výhled na město a okolí.
Pod Hradním vrchem na březích Dunaje se nachází Vodní město (Viziváros) s barevnými domky. Vodnímu městu dominuje farní kostel z roku 1738. Za kostelem stojí Biskupský palác, dnes Křesťanské muzeum. Ve městě Esztergom bývala synagoga, dnes je to Dům techniky.

Esztergom nabízí turistům nejen historii, ale i zábavu a odpočinek v termálních vodách nově otevřeného termálního a wellness areálu.

Při svých toulkách městem můžete zakoupit Turistickou známku (Turista érem) No. 30 - ESZTERGOM – BAZILIKA a No. 197 - ESZTERGOM - MÁRIA VALÉRIA HÍD

ESZTERGOM (Ostřihom)ESZTERGOM (Ostřihom) - vodní areálESZTERGOM (Ostřihom) - katedrálaESZTERGOM (Ostřihom) - most přes DunajESZTERGOM (Ostřihom)Turistická známka No.30Turistická známka No.197

ESZTERGOM (Ostřihom)

 

Copyright 2010 CA ERLI, všechna práva vyhrazena. Vytvořeno v eline.cz © 2010
Užitečné odkazy:

Facebook

Autoškola Slezská | Infrapanely | Hračky | Army shop | PUR pěna | Nibe | Dětské postýlky | Barefoot | Lékárna | fitcaffé