Vyhledejte si
váš zájezdNajděte si tu
správnou destinaci

Kliknutím na mapu se Vám zobrazí zvětšená mapa Maďarské republiky s výběrem nabízených destinací

Newsletter

Přihlásit se k odběru, zadejte váš e-mail, na který si přejete dostávat informace:


Odhlášení odběru e-mailem proveďte zadáním své e-mailové adresy a podtvrďte:

Moldavsko

  Moldavsko - Republica Moldova

  Vnitrozemský stát ve východní Evropě. Původně východní součást historického knížectví Moldávie, které bylo od 16. století autonomní součástí Osmanské říše. Po rusko-tureckých válkách připojilo v letech 1791-1812 území dnešního Moldavska až k Černému moři Rusko (západní břeh Dněstru pod názvem Besarábie). Po roce 1918 byla Besarábie součástí Rumunska, zatímco na východním břehu Dněstru byla roku 1924 vytvořena Moldavská ASSR v rámci Ukrajiny. Roku 1940 připojil Besarábii znovu SSSR a její území rozdělil mezi Ukrajinu a nově vytvořenou Moldavskou SSR. Za 2. světové války byla Besarábie i východní břeh Dněstru (Transnistrie) obsazeny Rumunskem. V souvislosti s rozkladem SSSR vyhlásilo Moldavsko roku 1991 nezávislost. Zakládající člen SNS z prosince 1991. V referendu z března 1994 se většina obyvatel Moldavska vyslovila proti spojení s Rumunskem. Na východním břehu Dněstru, osídleném především rusky mluvícím obyvatelstvem, byla vyhlášena ruská -> Podněsterská republika (tzv. Podněsterská Moldávie, s hlavním městem Tiraspol), která usiluje o odtržení od Moldavska. Chudoba a nenaplněné iluze po rozpadu SSSR nakonec vedly většinu obyvatelstva k tomu, že v prezidentských volbách v roce 2001 zvolila velkou většinou kandidáta komunistů Vladimira Voronina.

  Moldavsko, resp.Republika Moldova, takový je název zdejší země. U nás je vžitý název Moldávie. Moldavsko představuje rovinu jen s mírnými kopečky. Nejvyšší kopec měří 430m a jmenuje se Balaneşti. Většinu země pokrývá zemědělská půda (převážnou část představují vinohrady a pole slunečnic) a na severu jsou dost časté ovocné sady. Zdejší víno a koňak jsou kvalitní a představují převážnou část vývozu i příjmu země. Úřední jazyk je zde moldavština, vznikla oddělením od rumunštiny a je téměř stejná. Používá se tady však i hojně ruština. Domluvit se zde jedním z těchto jazyků není problém. S ostatními jazyky moc neuspějete. Nápisy na úřadech a názvy ulic jsou obvykle uvedené v rumunštině velkým a malým v ruštině. Názvy obchodů, bank, společností jsou však většinou uvedené pouze v rumunštině.

   

  Copyright 2010 CA ERLI, všechna práva vyhrazena. Vytvořeno v eline.cz © 2010
  Užitečné odkazy:

  Facebook

  Autoškola Slezská | Infrapanely | Hračky | Army shop | PUR pěna | Nibe | Dětské postýlky | Barefoot | Lékárna | fitcaffé