Vyhledejte si
váš zájezdNajděte si tu
správnou destinaci

Kliknutím na mapu se Vám zobrazí zvětšená mapa Maďarské republiky s výběrem nabízených destinací

Newsletter

Přihlásit se k odběru, zadejte váš e-mail, na který si přejete dostávat informace:


Odhlášení odběru e-mailem proveďte zadáním své e-mailové adresy a podtvrďte:

Švýcarsko

  Švýcarsko -Schweizerische Eidgenossenschaft

  Vnitrozemský stát ve střední Evropě. Ve starověku bylo území dnešního Švýcarska osídlené především Réty (Raety) a keltskými Helvéty (odtud Helvécie) připojeno k Římské říši. V průběhu jejího rozkladu byly části švýcarského území osídleny kmeny Alamanů, Burgundů a Bavorů. Od 6. století byla většina území součástí Franské říše. Střed země se dostal v průběhu 12. a 13. století do držení rodu Habsburků. Boj proti Habsburkům dal základ pro vytvoření konfederace, Věčného spolku, v němž se roku 1291 spojily kantony Schwyz, Uri a Unterwalden a později další oblasti. Až do počátku 16. století pak pokračoval švýcarský nápor do severní Itálie. Nezávislost konfederace byla potvrzena i po Třicetileté válce roku 1648. Po Velké francouzské revoluci bylo Švýcarsko dobyto francouzskými vojsky a vytvořena Helvetská republika jako závislý stát Francie. V průběhu napoleonských válek byla nezávislost Švýcarska obnovena a na Vídeňském kongresu roku 1815 uznána "věčná neutralita" země. Po občanské válce (1845-47) byla roku 1848 přijata nová ústava a vytvořen spolkový stát. Za obou světových válek zachovávalo Švýcarsko neutralitu. Jako jeden z mála států také odmítlo vstoupit do OSN; toto rozhodnutí se pokusilo zvrátit několik referend, až roku 2002 zastánci členství zvítězili, byť těsným rozdílem.

  V současnosti Švýcarsko tvoří 26 kantonů a polokantonů: Aargau, Appenzell-Ausserrhoden (polokanton), Appenzell-Innerrhoden (polokanton), Basel-Stadt (polokanton), Basel-Land (polokanton), Bern, Fribourg, Genéve, Glarus, Graubünden, Jura, Luzern, Neuchâtel, Nidwalden (polokanton), Obwalden (polokanton), Sankt Gallen, Schaffhausen, Schwyz, Solothurn, Thurgau, Ticino, Uri, Valais, Vaud, Zug, Zürich.

   

  Copyright 2010 CA ERLI, všechna práva vyhrazena. Vytvořeno v eline.cz © 2010
  Užitečné odkazy:

  Facebook

  Autoškola Slezská | Infrapanely | Hračky | Army shop | PUR pěna | Nibe | Dětské postýlky | Barefoot | Lékárna | fitcaffé