Vyhledejte si
váš zájezdNajděte si tu
správnou destinaci

Kliknutím na mapu se Vám zobrazí zvětšená mapa Maďarské republiky s výběrem nabízených destinací

Newsletter

Přihlásit se k odběru, zadejte váš e-mail, na který si přejete dostávat informace:


Odhlášení odběru e-mailem proveďte zadáním své e-mailové adresy a podtvrďte:

Novinky

Maďarsko - jezero Tisza a Ekocentrum

7.4.2015

JEZERO TISZA

Jezero Tisza je se svou vodní plochou o rozloze 127 km2 druhým největším jezerem v Maďarsku hned po Balatonu.

Na jeho ploše se střídají drobné ostrůvky, mrtvá ramena a plytké kanály s obrovskými otevřenými vodními plochami. Nachází se asi 200 km východně od hlavního města Maďarska – Budapešti a je součástí Národního parku Hortobágy. Od roku 1999 je součástí světového dědictví UNESCO.

Po celém jeho pobřeží se táhnou dlouhé pláže, které jsou volně přístupné. Největším a turisticky také velmi oblíbeným střediskem u tohoto jezera je město Tiszafüred. Toto lázeňské město leží na jižním pobřeží jezera a jeho léčivá termální voda působí blahodárně na pohybové ústrojí, revmatismus a gynekologické potíže. Ve městě najdete také mimo jiné i historické památky jako např. římskokatolický a reformační kostel a muzeum Pála Kisse.

V těchto a dalších střediscích kolem jezera lze provozovat různé sporty (jezdit na koních, na kolech), ochutnávat místní speciality, především z ryb, účastnit se kulturních a zábavních programů, nebo si užívat vodní radovánky. Ve všech střediscích jsou nejrůznější možnosti ubytování.

Na severním pobřeží jezera v jedné ze zátok je však přísně chráněná unikátní ptačí rezervace s nejvzácnějšími druhy vodního ptactva, která jim slouží k odpočinku během stěhování. Z několika přístavišť lze vyplout na loďce na pozorování do tohoto ptačího ráje, ale pouze s odborným doprovodem.

Především jde ale o „Rybářský ráj“. V celé oblasti lze zakoupit rybářské lístky, zapůjčit rybářské náčiní, holinky a jsou zde prostory k čištění a zpracování ryb.

Chcete-li si jezero pořádně prohlédnout, tak z městečka Poroszló se pořádají prohlídky a výlety – pěšky, na kolech, člunech (také velké čluny pro skupiny).

ÖKOCENTRUM (EKOCENTRUM)

Poroszló
Ekocentrum seskupuje a zprostředkovává svým návštěvníkům přírodní hodnoty jezera Tisza a údolí, přičemž představuje živou přírodu druhého největšího jezera v Maďarsku. Čtyřpodlažní centrum očekává své hosty na ploše 2.600 m2 a jeho stálé výstavy, promítací místnost vybavená technikou 3D a obrovské 735.000 litrové sladkovodní akvárium, nabízí skutečný přírodní zážitek.

Kromě cestovního ruchu, klade také velký důraz na vzdělávání. V hlavní budově je možnost pro organizování vědeckých přednášek a různých vědeckých akcí v moderně zařízené konferenční místnosti až pro 100 osob.

Toto zajímavé místo si dokonce vysloužilo i vlastní turistickou známku (Turista érem):
No. 43 - TISZA - TAVI ÖKOCENTRUM - POROSZLÓ


Více informací na oficiálních stránkách: www.tiszataviokocentrum.hu

Zpět

 

Copyright 2010 CA ERLI, všechna práva vyhrazena. Vytvořeno v eline.cz © 2010
Užitečné odkazy:

Facebook

Autoškola Slezská | Infrapanely | Hračky | Army shop | PUR pěna | Nibe | Dětské postýlky | Barefoot | Lékárna | fitcaffé