Vyhledejte si
váš zájezd



Najděte si tu
správnou destinaci

Kliknutím na mapu se Vám zobrazí zvětšená mapa Maďarské republiky s výběrem nabízených destinací

Newsletter

Přihlásit se k odběru, zadejte váš e-mail, na který si přejete dostávat informace:


Odhlášení odběru e-mailem proveďte zadáním své e-mailové adresy a podtvrďte:

Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina

mapa BaH
státní zřízení republika
rozloha [ km2 ] 51 129
počet obyvatel 3 964 388
zalidnění na km2 77.00
vodstvo Jaderské moře, nejdelší řeka - Sáva (940 km)
náboženství muslimové 40%, pravoslavní 30%, katolíci 15%
internetová doména .ba

Bosna i Hercegovina

Stát na Balkánském poloostrově. S výjimkou krátké existence středověkého státu ve 14. století nebylo bosensko-hercegovské území nikdy samostatnou státní jednotkou. Roku 1463 bylo dobyto Turky a v jejich správě zůstalo s jistou autonomií až do 19. století. Od roku 1878 okupovalo Bosnu a Hercegovinu Rakousko-Uhersko, které ji formálně anektovalo roku 1908. Po 1. světové válce se Bosna a Hercegovina stala součástí Království SHS (pozdější Jugoslávie).
V letech 1941-45 byla součástí chorvatského ustašovského státu, po roce 1945 pak svazovou republikou SFRJ. V souvislosti s rozkladem Jugoslávie vyhlásila Bosna a Hercegovina přes odpor srbské minority roku 1992 nezávislost na Jugoslávii. Krátce poté vypukla v Bosně občanská válka mezi hlavními etnickými, resp. náboženskými skupinami: Srby, Chorvaty a Muslimy. (Chorvaté a Srbové v Bosně a Hercegovině obdrželi nezanedbatelnou podporu z Chorvatska a Srbska.) Na jaře 1994 podepsali bosenští Muslimové a Chorvaté dohodu o vytvoření společného státního útvaru, přesto na sklonku roku 1994, kdy bylo uzavřeno křehké příměří, kontrolovali bosenští Srbové 70 % území Bosny a Hercegoviny. Pod tlakem západního společenství (zejména USA) se dohodli v listopadu 1995 prezidenti Bosny a Hercegoviny, Chorvatska a Srbska na ukončení války. Tzv. Daytonská dohoda sice předpokládá vytvoření jednotného státu v mezinárodně uznaných hranicích a s jednotným vedením a jedním hlavním městem, přesto fakticky konzervovala etnické rozdělení země na muslimsko-chorvatskou federaci a srbskou republiku (v Bosně). Válčící strany se ovšem musely vzdát části zisků z doby bojů. Muslimsko-chorvatská federace kontroluje 51 % bosenského území, Srbská republika (v Bosně) 49 %. Obě části jsou odděleny zónou separace širokou 4 km a dlouhou přes 1 000 km. Na dodržování podmínek mírové dohody dohlížejí jednotky OSN. Křehký mír přetrvává i v následujících letech, přičemž stále velký vliv má mezinárodní správa; díky ní byla např. zavedena nová státní vlajka (1998) i měna - konvertibilní marka (1999).

Bosna a Hercegovina

 

Copyright 2010 CA ERLI, všechna práva vyhrazena. Vytvořeno v eline.cz © 2010
Užitečné odkazy:

Facebook

Autoškola Slezská | Infrapanely | Hračky | Army shop | PUR pěna | Nibe | Dětské postýlky | Barefoot | Lékárna | fitcaffé