Vyhledejte si
váš zájezdNajděte si tu
správnou destinaci

Kliknutím na mapu se Vám zobrazí zvětšená mapa Maďarské republiky s výběrem nabízených destinací

Newsletter

Přihlásit se k odběru, zadejte váš e-mail, na který si přejete dostávat informace:


Odhlášení odběru e-mailem proveďte zadáním své e-mailové adresy a podtvrďte:

Dánsko

Dánsko

mapa Dánsko
státní zřízení království
rozloha [ km2 ] 43 094
počet obyvatel 5 368 850
zalidnění na km2 124.00
vodstvo nejdelší řeka - Gudena (158 km)
náboženství luteráni 91%, katolíci, protestanti
internetová doména .dk

Dánsko - Kongeriget Danmark

Přímořský stát v Evropě mezi Severním a Baltským mořem. Od starověku bylo území osídleno Germány, část z nich v 6.-7. století expandovala do Británie (Anglové, Jutové, Sasové), resp. na jih (Sasové). V 9. a 10. století se stalo území Dánska jednou ze základen vikingských nájezdů, v 11. století byla z Dánského království načas vytvořena rozsáhlá říše (včetně Anglie a Norska - tzv. Imperium mari nordici). Další mocenský nástup nastal koncem 13. století a vyvrcholil v následujících stoletích, kdy mělo Dánsko fakticky postavení velmoci. Toto postavení však ztratilo v průběhu Třicetileté války v 17. století.
Za 1. světové války zůstalo neutrální, za 2. světové války bylo v letech 1940-1945 obsazeno Německem. Rozsah území spojených s Dánskem se měnil, v letech 1380-1814 bylo spojeno personální unií s Norskem, v letech 1397-1523 v Kalmarské unii vedle Norska i se Švédskem. Po napoleonských válkách země ztratila vládu nad Norskem (1814) a po válce v roce 1864 i většinu území Šlesvicko-Holštýnska ve prospěch Pruska (Německa); část byla připojena zpět k Dánsku po plebiscitu, který proběhl po 1. světové válce. Za nacistické okupace se roku 1944 definitivně osamostatnil Island.
Od roku 1973 je Dánsko členem Evropských společenství (resp. od 1992 Evropské unie), zachovává si v ní ale některá specifika (mj. maastrichtskou smlouvu přijalo až ve druhém referendu a po úpravách) a v roce 2000 dánští voliči odmítli přistoupení k jednotné evropské měně - euru. V současnosti patří k vlastnímu Dánsku samosprávná území Faerské ostrovy a Grónsko, kde však rovněž sílí separatistické tendence.

Dánsko

 

Copyright 2010 CA ERLI, všechna práva vyhrazena. Vytvořeno v eline.cz © 2010
Užitečné odkazy:

Facebook

Autoškola Slezská | Infrapanely | Hračky | Army shop | PUR pěna | Nibe | Dětské postýlky | Barefoot | Lékárna | fitcaffé