Vyhledejte si
váš zájezdNajděte si tu
správnou destinaci

Kliknutím na mapu se Vám zobrazí zvětšená mapa Maďarské republiky s výběrem nabízených destinací

Newsletter

Přihlásit se k odběru, zadejte váš e-mail, na který si přejete dostávat informace:


Odhlášení odběru e-mailem proveďte zadáním své e-mailové adresy a podtvrďte:

Řecko

Řecko

mapa Řecko
státní zřízení republika
rozloha [ km2 ] 131 940
počet obyvatel 10 645 340
zalidnění na km2 80.00
vodstvo Egejské moře, Krétské moře, Středozemní moře, nejdelší řeka Evros (526 km)
náboženství pravoslavní 98%
internetová doména .gr

Řecká republika - Elliniki Dhimokratia

Středomořský stát na jihu Balkánského poloostrova a ostrovech v Jónském a Egejském moři. Starověké Řecko a jeho kultura položily základy evropské civilizace. Po rozkladu městských států se ve 4. století př. Kr. dostala většina pevninského Řecka pod makedonský vliv, ve 2. století př. Kr. se stalo Řecko součástí Římského impéria. S rozdělením Římské říše na západní a východní část (395) probíhal další vývoj na poloostrově v rámci Východořímské, později Byzantské říše. Po nájezdu 4. křížové výpravy (1204) se stalo území Řecka jádrem Latinského císařství a řady formálně mu podřízených útvarů. Benátky a Janov současně obsadily některé přístavy a část ostrovů. I po posílení moci Byzance si italské republiky většinu zisků udržely a část Makedonie se postupně dostala pod vliv sousedních slovanských států Srbska a Bulharska. Byzantská říše navíc nedokázala čelit zesilujícím tureckým vpádům, a tak do roku 1453 ovládla Osmanská říše téměř celé kontinentální Řecko a později i většinu ostrovů. Povstání z roku 1821 se stalo základem obnovení řecké nezávislosti a vytvoření novodobého řeckého státu o rok později. Tureckem byla řecká nezávislost uznána roku 1829. V duchu "megalé idea" (velké myšlenky) rozšiřoval nový stát v konfliktech s Tureckem i se sousedními státy (Bulharsko, Srbsko, později Albánie) postupně své území o oblasti osídlené řeckým etnikem (Thrákie, část Makedonie, ostrovy). Řecké ambice na maloasijské pobřeží byly zastaveny řecko-tureckou válkou z let 1921-1922.

Za 2. světové války bylo Řecko okupováno Německem a část jeho území postoupena Bulharsku. Po roce 1945 byly opět vytýčeny předválečné hranice a v roce 1947 získalo Řecko i Egejské ostrovy, ovládané Itálií. V letech 1946-1949 probíhala v zemi krvavá občanská válka vyprovokovaná řeckými komunisty. Po jejím skončení se situace v zemi načas uklidnila, ale spory mezi králem a premiérem Papandreem v polovině 60. let odstartovaly období politické nestability, jež vyvrcholila roku 1967 vojenským převratem. Král byl donucen odejít do exilu a vůdce junty Papadopoulos zrušil roku 1973 monarchii. Neúspěšné dobrodružství na Kypru vedlo o rok později k pádu vojenské vlády a obnově demokracie, země však již zůstala republikou. Řecko je jak členem NATO, tak EU (od 1981) a ač s obtížemi, přesto splnilo kritéria pro zavedení jednotné evropské měny (eura), které zde platí od roku 2002. S výjimkou Bulharska má Řecko spory se všemi svými sousedy: s Tureckem (otázka malých ostrovů v Egejském moři, šíře řeckých výsostných vod a problém Kypru), s Albánií (demarkace území a řecká minorita v Albánii) a s Makedonií (odpor vůči názvu země kvůli hypotetickým makedonským nárokům na řecké území).

Řecko

 

Copyright 2010 CA ERLI, všechna práva vyhrazena. Vytvořeno v eline.cz © 2010
Užitečné odkazy:

Facebook

Autoškola Slezská | Infrapanely | Hračky | Army shop | PUR pěna | Nibe | Dětské postýlky | Barefoot | Lékárna | fitcaffé