Vyhledejte si
váš zájezdNajděte si tu
správnou destinaci

Kliknutím na mapu se Vám zobrazí zvětšená mapa Maďarské republiky s výběrem nabízených destinací

Newsletter

Přihlásit se k odběru, zadejte váš e-mail, na který si přejete dostávat informace:


Odhlášení odběru e-mailem proveďte zadáním své e-mailové adresy a podtvrďte:

Chorvatsko

Chorvatsko

mapa Chorvatsko
státní zřízení republika
rozloha [ km2 ] 56 542
počet obyvatel 4 390 751
zalidnění na km2 77.00
vodstvo Jaderské moře, nejdelší řeka - Sáva (940 km)
náboženství katolíci 77%, pravoslavní 11%, muslimové
internetová doména .hr

Chorvatská republika - Republika Hrvatska

Jadranský stát na Balkánském poloostrově. Ve starověku součástí Římské říše, od 7. století území osídleno slovanskými kmeny. Samostatný vnitrozemský chorvatský stát byl roku 1091 spojen personální unií s Uherským královstvím. Pobřežní oblasti (Dalmácie) prošly odlišným vývojem, dostaly se pod vliv Benátské republiky a po napoleonských válkách (1815) byly součástí Rakouska. V rámci rakousko-uherského vyrovnání (1867) bylo Chorvatsko-Slavonské království součástí Uherska (Zalitavska), o rok později došlo k určitému uhersko-chorvatskému vyrovnání (zisk částečné autonomie). Po rozpadu Rakouska-Uherska se stalo Chorvatsko roku 1918 součástí Království SHS (později Jugoslávie).
Za 2. světové války byl na území části Chorvatska a Bosny a Hercegoviny vytvořen loutkový stát Nezávislý stát Chorvatsko (Nezavisma država Hrvatska) v letech 1941-43 s italským vévodou jako titulární hlavou státu; poté byl 1943-45 A. Pavelić, dosud faktický šéf Chorvatska, prohlášen i formálně hlavou státu.
Po roce 1945 bylo Chorvatsko svazovou republikou SFRJ, roku 1991 (po referendu) vyhlásilo nezávislost a z Jugoslávie vystoupilo. Část srbského obyvatelstva v Chorvatsku vyhlásila na svém území "nezávislou" republiku (Krajina) orientovanou na Srbsko. Po válce mezi Chorvatskem a federální jugoslávskou armádou ovládanou Srby došlo koncem roku 1991 k uzavření příměří, kdy takřka 1/3 chorvatského území nebyla pod kontrolou Záhřebu. Křehké příměří vydrželo do srpna 1995, kdy chorvatská armáda (bez ohledu na předešlé dohody a rozmístění mezinárodních jednotek) dobyla většinu Srby obsazených území, srbské obyvatelstvo vesměs uprchlo do zahraničí (zejména do Srbska a do Bosny a Hercegoviny). V listopadu 1995 bylo podepsána chorvatsko-srbská dohoda o reintegraci posledního srbského území (Východní Slavonie) do Chorvatska. Až po smrti "prezidenta osvoboditele" Franjo Tuđmana (1999) bylo Chorvatsko (s příznačným pokrytectvím mezinárodního společenství) přijato mezi demokratické státy.

Chorvatsko

 

Copyright 2010 CA ERLI, všechna práva vyhrazena. Vytvořeno v eline.cz © 2010
Užitečné odkazy:

Facebook

Autoškola Slezská | Infrapanely | Hračky | Army shop | PUR pěna | Nibe | Dětské postýlky | Barefoot | Lékárna | fitcaffé