Vyhledejte si
váš zájezdNajděte si tu
správnou destinaci

Kliknutím na mapu se Vám zobrazí zvětšená mapa Maďarské republiky s výběrem nabízených destinací

Newsletter

Přihlásit se k odběru, zadejte váš e-mail, na který si přejete dostávat informace:


Odhlášení odběru e-mailem proveďte zadáním své e-mailové adresy a podtvrďte:

Rumunsko

Rumunsko - Romania

Černomořský stát na Balkánském poloostrově. Ve starověku bylo území dnešního Rumunska osídleno dáckými kmeny, které byly roku 106 n. l. podrobeny Římany a Dácie se stala římskou provincií. V pozdějších stoletích byla země pod vlivem Byzance a stala se terčem nájezdů okolních národů (Gótové, Bulhaři, Slované). Severní část, Sedmihradsko, se stala součástí Uherského království od 11. století, ale země si udržela faktickou nezávislost až do konce 17. století. Zárodky moderního Rumunska se zrodily nicméně v tzv. Podunajských knížectvích, Valašsku a Moldavsku, která se po svém vzniku ve 14. století dostala postupně pod turecký vliv (jako vazalské státy s určitou autonomií). Po rusko-turecké válce roku 1828 se stala obě knížectví faktickým ruským protektorátem. Po Krymské válce byla autonomie obou knížectví zas obnovena (1856). Zvolení A. Cuzy knížetem ve Valašsku i Moldavsku znamenalo roku 1859 faktické sjednocení země. Přijetí názvu Rumunsko v letech 1861-62 symbolizovalo navázání na odkaz Římské říše. Až do roku 1878 však zůstala země formálně pod sultánovou suverenitou. Území Rumunska bylo rozšířeno po 1. světové válce (na straně Dohody); roku 1918 bylo po rozpadu Rakouska-Uherska a carského Ruska připojeno Sedmihradsko, Besarábie a části Banátu a Bukoviny. Roku 1940 připojil Besarábii a Bukovinu SSSR, část Sedmihradska dočasně Maďarsko. Za 2. světové války bylo Rumunsko spojencem nacistického Německa.
Po roce 1945 vládl v zemi komunistický režim (do 1989), jehož svržení - na rozdíl od dalších východoevropských států - proběhlo krvavě. Po dobytí prezidentského paláce byl diktátor Ceauşescu stanným soudem odsouzen a zastřelen. První léta po pádu komunistického režimu byli u moci postkomunisté, roku 1996 zvítězila pravice. Země je začleněna v NATO a v EU.

 

Copyright 2010 CA ERLI, všechna práva vyhrazena. Vytvořeno v eline.cz © 2010
Užitečné odkazy:

Facebook

Autoškola Slezská | Infrapanely | Hračky | Army shop | PUR pěna | Nibe | Dětské postýlky | Barefoot | Lékárna | fitcaffé