Vyhledejte si
váš zájezdNajděte si tu
správnou destinaci

Kliknutím na mapu se Vám zobrazí zvětšená mapa Maďarské republiky s výběrem nabízených destinací

Newsletter

Přihlásit se k odběru, zadejte váš e-mail, na který si přejete dostávat informace:


Odhlášení odběru e-mailem proveďte zadáním své e-mailové adresy a podtvrďte:

Lotyšsko

Lotyšsko

mapa Lotyšsko
státní zřízení republika
rozloha [ km2 ] 64 589
počet obyvatel 2 366 510
zalidnění na km2 36.00
vodstvo Baltské moře, nejdelší řeka - Daugava (1 020 km)
náboženství uteráni 60%, katolíci 25%, pravoslavní 10%
internetová doména .lv

Lotyšská republika - Latvijas Republika

Pobaltský stát ve východní Evropě. Země byla dobyta a christianizována Řádem německých rytířů ve 13. století. V dalších stoletích byla předmětem boje mezi Řádem a Litevským velkoknížectvím, později Polskem a Švédskem, roku 1721 byla větší část připojena k Rusku, zbytek pak v průběhu trojího dělení Polska do roku 1795. V průběhu 1. světové války byla část území okupována Německem, po ruské revoluci byla na části území vyhlášena roku 1917 sovětská moc, na zbytku území pak roku 1918 nezávislé Lotyšsko. Boj se stoupenci sovětského Ruska skončil až roku 1920. Roku 1940 bylo celé Lotyšsko anektováno a jako Lotyšská SSR včleněno do SSSR. V letech 1941-44 bylo lotyšské území okupováno Německem. Od konce 80. let sílilo v zemi secesionistické hnutí, které vyvrcholilo vyhlášením nezávislosti v roce 1991. Stahování ruských vojáků bylo ukončeno až roku 1994. Vztahy s Ruskem komplikuje kromě ruské menšiny v zemi (značná část ze zdejších Rusů nemá lotyšské občanství) i území spor o oblast u města Abrene (rusky Pytalovo, cca 2 000 km2), která byla roku 1945 přičleněna k RSFSR. Od roku 1995 je Lotyšsko přidruženým státem EU a usiluje o plné členství stejně jako o vstup do NATO.

Povrch Povrch tvoří množství jezer (největší jezero Lubäns - 82 km2, nejhlubší jezero Dridzis - 65 m), pramenů, rašelinišť a mokřadů, což je zbytek činnosti ledovce, který se zde v minulosti rozkládal. Pobřeží v délce 547 km je relativně málo členité s mnoha písečnými plážemi. Hlavní řekou je Dougava (1020 km, v Lotyšsku 367 km), která pramení v Rusku. Na této řece jsou hlavní hydroelektrárny. Mimo ní je zde cca 12 000 toků, ale jen 17 z nich je delších než 100 km. Ve vnitrozemí směrem na východ přechází roviny v mírně kopcovitou zalesněnou krajinu. Nejvyšším místem Lotyšska je Vidzemská vysočina (Vidzeme Upland), kde se nachází nejvyšší bod Gaizina kalns, který dosahuje "závratné" výšky 311 metrů. Nejnižším bodem je hladina Baltského moře (0 m n. m.)

Podnebí Podnebí je oceánské, mírných šířek s narůstající kontinentalitou směrem na východ. V Lotyšsku teploty v zimě (od začátku listopadu do dubnového tání) málokdy překročí 4oC a slunce svítí pouze několik hodin denně. Sněhová pokrývka zde vydrží cca 3 měsíce ročně. Po zbytek roku se teplota pohybuje v rozsahu 14 až 22 oC. Mezi nejteplejší měsíce patří červenec a srpen, kdy denní teploty překračují 25 oC. Často se ale stává, že právě v těchto měsících jsou v Lotyšsku vytrvalé srážky.

Životní prostředí Lotyšsko má velmi zachovalé přírodní bohatství. Cca 40 % Lotyšska je zalesněna a běžnými lesními zvířaty jsou divocí kanci, vlci (800), hnědí medvědi, rysové (500) ale i losi (8.700). Důvodem těchto dobrých podmínek pro zvířata je jednak vysoká zalesněnost, ale i způsob místního zemědělství, které není tak intenzivní jako v západní Evropě. Z vodních savců bychom mohli jmenovat tuleně, kteří se sdružují při pobřeží, vydry (4.000) a bobry (50.000), kteří si stavějí svoje hráze ve vnitrozemských vodách. Lotyšsko je také domovem bílého čápa. Žije tu až 6500 páru, což je šestkrát více než v celé západní Evropě. Příroda je ochraňována v Národním parku Gauja a NP Kemeri, 5 přírodních rezervacích, 11 krajinných parků a 189 chráněnými plochami.

Národní park Gauja byl založen k ochraně jedinečného údolí řeky Gauji na severovýchodě země. Vyhlášen byl v roce 1973 na rozloze 90.000 ha. Je jedním z největších v pobaltí. Park je využíván k rekreaci. Může nabídnout úžasnou scenérii, vyznačené cesty, hrady a "wildlife" centrum.

Lotyšsko

 

Copyright 2010 CA ERLI, všechna práva vyhrazena. Vytvořeno v eline.cz © 2010
Užitečné odkazy:

Facebook

Autoškola Slezská | Infrapanely | Hračky | Army shop | PUR pěna | Nibe | Dětské postýlky | Barefoot | Lékárna | fitcaffé