Vyhledejte si
váš zájezdNajděte si tu
správnou destinaci

Kliknutím na mapu se Vám zobrazí zvětšená mapa Maďarské republiky s výběrem nabízených destinací

Newsletter

Přihlásit se k odběru, zadejte váš e-mail, na který si přejete dostávat informace:


Odhlášení odběru e-mailem proveďte zadáním své e-mailové adresy a podtvrďte:

Norsko

Norsko

mapa Norsko
státní zřízení království
rozloha [ km2 ] 324 220
počet obyvatel 4 525 120
zalidnění na km2 13.00
vodstvo Norské moře, Severní moře, nejdelší řeka - Glomma (598 km)
náboženství luteráni 86%, bez vyznání 10%
internetová doména .no

Norsko - Kongeriket Norge

Přímořský stát na severozápadě Evropy na Skandinávském poloostrově. Na sklonku starověku bylo území osídleno germánskými kmeny, které vytlačily původní obyvatele (Laponce). Stát se tu konstituoval v polovině 9. století, ale královská moc nebyla nikdy příliš pevná. Proto se země často stávala součástí větších celků, které vytvářeli její sousedé Dánsko a Švédsko. Nejprve byla v 11. století součástí říše Knuta Velikého. Zároveň v té době probíhala expanze norských Vikingů do Skotska, Irska, na ostrov Man, ale i do Grónska a na Island. Po vymření domácí dynastie vstoupilo Norsko do unie se Švédskem (1319), poté od roku 1380 s Dánskem a konečně od roku 1397 do Kalmarské unie, která sdružila všechny tyto státy. Tím nadlouho ztratilo Norsko samostatnost, protože se po rozpadu unie až do roku 1814 stalo pouhou provincií Dánska. Zároveň se Švédsko v polovině 17. století zmocnilo části norského území (provincie Jämtland a Härjadalem).

Roku 1814 se Norsko osamostatnilo a vyhlásilo nezávislost. Neměla však dlouhého trvání. Vídeňský kongres 1814-15 zemi spojil personální unií se Švédskem a její bývalé državy (Grónsko, Island) ponechal Dánsku. Po referendu roku 1905 se Norsko definitivně osamostatnilo. Za 1. světové války zachovalo neutralitu, za 2. světové války bylo okupováno Německem (1940-45).
V referendu z roku 1972 odmítli Norové vstup do EHS a roku 1994 znovu, tentokrát do EU. Vzdor tomu je země (mj. i díky nedávno objeveným značným ložiskům zemního plynu a ropy při pobřeží) ekonomicky velmi úspěšná.

Norsko

 

Copyright 2010 CA ERLI, všechna práva vyhrazena. Vytvořeno v eline.cz © 2010
Užitečné odkazy:

Facebook

Autoškola Slezská | Infrapanely | Hračky | Army shop | PUR pěna | Nibe | Dětské postýlky | Barefoot | Lékárna | fitcaffé