Vyhledejte si
váš zájezdNajděte si tu
správnou destinaci

Kliknutím na mapu se Vám zobrazí zvětšená mapa Maďarské republiky s výběrem nabízených destinací

Newsletter

Přihlásit se k odběru, zadejte váš e-mail, na který si přejete dostávat informace:


Odhlášení odběru e-mailem proveďte zadáním své e-mailové adresy a podtvrďte:

Polsko

Polsko

mapa PL
státní zřízení republika
rozloha [ km2 ] 312 685
počet obyvatel 38 625 478
zalidnění na km2 123.00
vodstvo Baltské moře, nejdelší řeka - Visla (1 047 km)
náboženství katolíci 95%
internetová doména .pl

Polská republika - Rzeczpospolita Polska

Přímořský stát ve středovýchodní Evropě při Baltském moři. Území dnešního Polska bylo osídleno slovanskými kmeny v 6. století. Jejich sjednocením došlo v 10. století ke vzniku polského státu. V soupeření s českým státem a Německou říší se postupně jeho území rozšiřovalo (Pomořany, Slezsko), reakcí na boj s Řádem německých rytířů byla unie s Litevským velkoknížectvím (1386, formálně znovu 1569) a postupná inkorporace Litvy do Polska. Díky postupnému úpadku centrální královské moci se Polsko od 17. století stávalo stále více předmětem expanze sousedních států (Prusko, Rakousko, Rusko), která vyvrcholila trojím dělením Polska (1772, 1793, 1795) a ukončením samostatné existence polského státu. Za napoleonských válek vzniklo v části bývalého pruského záboru Polska z vůle Napoleona Varšavské velkoknížectví (velkovévodství), které bylo po Vídeňském kongresu (1814-15) přeměněno na autonomní Polské království (odtud Kongresovka) s ruským carem jako hlavou státu. Vnitřní autonomie byla postupně omezována, až mělo Polsko fakticky charakter ruské gubernie. Jisté autonomie se dostalo Polákům pouze v rakouském záboru. Po roce 1918 došlo k obnovení polského státu, který si ve válce se sovětským Ruskem nejen zachoval samostatnost, ale roku 1920 rozšířil své území i na část dnešní Ukrajiny a Běloruska. Ve sporu s Litvou získalo Polsko dokonce litevské hlavní město Vilnius (1921). V roce 1939 pak bylo polské území paktem Ribbentrop-Molotov rozděleno mezi nacistické Německo a SSSR. K obnově Polska došlo až po 2. světové válce, kdy byla západní hranice posunuta na linii Odra-Nisa, zatímco východní oblasti meziválečného Polska byly rozděleny mezi Ukrajinu a Bělorusko. V letech 1947-89 vládl v Polsku komunistický režim, který však byl od konce 70. let silně nahlodán aktivitou nezávislého odborového hnutí Solidarita. Ta byla 1989 legalizována a jasně zvítězila v polodemokratických parlamentních volbách (svobodně se volila jen část kandidátů). Roku 1990 se stal prezidentem vůdce antikomunistické opozice Lech Wałęsa a země nastoupila cestu k pluralitnímu režimu. Dnes je přidruženým státem EU a usiluje o plné členství; od dubna 1999 je členem NATO. Ve vládnutí se střídaly pravicové a levicové koalice, běžný je vznik stále nových stran krátce před volbami a jejich postupný rozpad během následujících měsíců. V posledních letech však dominuje v Polsku postkomunistická levice, která obsadila funkci prezidenta (Alexander Kwasniewski od 1995) a poté i premiéra (Leszek Miller 2001).

Polská republika leží ve střední Evropě u pobřeží Baltského moře. Na západě sousedí s Německem, na jihu s Českou republikou a Slovenskou republikou, na východě s Litvou, Běloruskem a Ukrajinou, na severu s Ruskem (Kaliningradská oblast). Povrch tvoří většinou nížiny a pahorkatiny, na jižních hranicích hory (pohoří Tatry- Rysy 2 499 m n. m.).Jsou tu rozsáhlé jezerní plošiny (Pomořanská, Mazurská, Velkopolské pojezeří). Největší řeky jsou Odra a Visla, které se vlévají do Baltského moře. Podnebí přímořské až kontinentální. Průměrná teplota v Lednu je -1°C až -4°C, v červenci je průměrná teplota 19°C, ale často bývají horké dny s teplotou nad 30°C. Průměrné srážky v nížinách jsou 450-600 mm, v horách až 1500 mm. rostlinný kryv tvoří lesy, pastviny a louky. Jedná se o surovinově bohatý stát s hospodářstvím, které od počátku 90. let 20. století prošlo transformací na tržní hospodářství. Je zde rozvinutá dopravní síť. K turistickým atrakcím patří např. historický Krakow.

Polsko

 

Copyright 2010 CA ERLI, všechna práva vyhrazena. Vytvořeno v eline.cz © 2010
Užitečné odkazy:

Facebook

Autoškola Slezská | Infrapanely | Hračky | Army shop | PUR pěna | Nibe | Dětské postýlky | Barefoot | Lékárna | fitcaffé