Vyhledejte si
váš zájezdNajděte si tu
správnou destinaci

Kliknutím na mapu se Vám zobrazí zvětšená mapa Maďarské republiky s výběrem nabízených destinací

Newsletter

Přihlásit se k odběru, zadejte váš e-mail, na který si přejete dostávat informace:


Odhlášení odběru e-mailem proveďte zadáním své e-mailové adresy a podtvrďte:

Bulharsko

Bulharsko

mapa Bulharsko
státní zřízení republika
rozloha [ km2 ] 110 910
počet obyvatel 7 621 330
zalidnění na km2 68.00
vodstvo Černé moře, nejdelší řeka - Dunaj (2 850 km)
náboženství pravoslavní 85%, muslimové 13%
internetová doména .bg

Bulharská republika - Republika Balgarija

Černomořský stát na Balkáně. V polovině 7. století si kočovní Bulhaři podrobili zde usazené slovanské obyvatelstvo (a časem s ním splynuli včetně jazyka). Roku 681 byla založena 1. bulharská říše, jež dosáhla maximálního rozmachu (takřka na celý Balkánský poloostrov) v 10. století, ale později byla pohlcena Byzantskou říší. Ani 2. bulharská říše z 12.-14. století neudržela samostatnost a byla posléze obsazena Turky. Moderní Bulharsko vzniklo až na Berlínském kongresu roku 1878 po rusko-turecké válce jako knížectví formálně závislé na Turecku. Roku 1885 byla připojena Východní Rumélie (území jižně od pohoří Balkán), do té doby turecká provincie. Úplná nezávislost země byla vyhlášena roku 1908. Bulharské územní zisky z 1. balkánské války (1912) byly redukovány po 2. balkánské válce (1913), kdy Bulharsku zůstal pouze úzký pruh egejského pobřeží. Účast v 1. světové válce po boku Centrálních mocností znamenala další územní ztráty a vymezení bulharských hranic zhruba v dnešním rozsahu. Za 2. světové války stálo Bulharsko opětovně na straně Německa (dočasné územní zisky v Thrákii a Makedonii). Po okupaci sovětskou armádou (1944) byl v zemi zaveden komunistický systém, který padl koncem roku 1989. Následně se v zemi vystřídala řada levicových i pravicových vlád, ale stabilitu přinesl teprve rok 1997, kdy po nepokojích a předčasných volbách vystřídala pravice u moci postkomunisty. Nová vláda v čele s Ivanem Kostovem se omluvila i za dlouholetou diskriminační politiku vůči turecké menšině (násilné přejmenovávání a potlačování národnostních i náboženských svobod vedly k exodu cca 300 000 Turků do Turecka) a v kosovské krizi setrvala na straně USA - přesto, že několikrát se Američané spletli a omylem bombardovali i předměstí Sofie. Ani politické a ekonomické (mj. zavedení nové, pevné měny, roku 1999) úspěchy ale Kostovově vládě nepřinesly oblibu a v parlamentních volbách roku 2001 vyhrál bývalý car Simeon II., nyní Simeon Sakskoburggotski s populistickým programem. Jak se mu ho dařilo prosazovat, ukázaly už prezidentské volby na podzim 2001: voliči upřednostnili opozičního outsidera...

Geografie: Stát v jihovýchodní Evropě, na východě Balkánského poloostrova. Hranice s Jugoslávií, Rumunskem, Tureckem a Řeckem, východní hranicí je v délce 378 km Černé moře, přirozenou hranicí s Rumunskem je v délce 470 km Dunaj.Středem státu se táhne pohoří Stará Planina (dříve pohoří Balkán), nejvyšší pohoří Rila (Musala 2925 m.n.m.), Pirin, Vitoša a Rodopy. Sever v povodí Dunaje (přítoky Iskar, Jantra, Ogosta, Osam, Vit), jih je odvodňován do Egejského moře (řeky Struma, Marica, Mesta). Pobřeží je odvodňováno přímo do Černého moře (Ropotamo, Kamčija, Ďavolska, Rezovska). Řeky jsou většinou krátké, nesplavné, chudé na vodu). Úrodná je Podunajská a Hornotrácká nížina. Významné chráněnné oblasti: Vitoša a Pirin.

Klima: Mírné kontinentální podnebí, černomořské pobřeží a povodí Marice tvoří přechod k podnebí středomořskému, průměrné teploty v lednu - 2 až + 2 °C, v červenci 21 až 24 °C, průměrné roční srážky od 450 mm (Dobrudža) do 1250 mm (vrcholky hor).

Flora, fauna: Třetinu území pokrývají lesy (borovice, rumelská sosna, smrk, jedle, kleč, dub, buk, habr, jilm, jasan, lípa, líska).Přes 3.000 rostlinných druhů středoevropských, středozemních a stepních, v černomoří zimostráz, cypřiš, v horách alpská růže, protěž. Savci:medvěd, vlk, liška, jezevec, divoká kočka, divoké prase, rys, šakal, myšovití hlodavci, jelen, srnec, kamzík, netopýr. Ptáci: např.orel, sup, pelikán, koroptev, bažant, orebice atd.

Bulharsko

 

Copyright 2010 CA ERLI, všechna práva vyhrazena. Vytvořeno v eline.cz © 2010
Užitečné odkazy:

Facebook

Autoškola Slezská | Infrapanely | Hračky | Army shop | PUR pěna | Nibe | Dětské postýlky | Barefoot | Lékárna | fitcaffé