Vyhledejte si
váš zájezdNajděte si tu
správnou destinaci

Kliknutím na mapu se Vám zobrazí zvětšená mapa Maďarské republiky s výběrem nabízených destinací

Newsletter

Přihlásit se k odběru, zadejte váš e-mail, na který si přejete dostávat informace:


Odhlášení odběru e-mailem proveďte zadáním své e-mailové adresy a podtvrďte:

Rakousko

Rakousko

mapa Rakouska
státní zřízení republika
rozloha [ km2 ] 83 858
počet obyvatel 8 169 929
zalidnění na km2 97.00
vodstvo nejdelší řeka - Dunaj (2 850 km)
náboženství katolíci 78%, protestanti 5%
internetová doména .at

Rakouská republika - Republik Österreich

Vnitrozemský stát ve střední Evropě. Ve starověku byla část území dnešního Rakouska součástí Římského impéria, po jeho rozpadu prošla rakouským územím řada kmenů (Hunové, Gótové, Avaři). Od 6. století se usadily na západě kmeny germánských Bavorů a na východě slovanské kmeny. V dalších stoletích pak byly části rakouského území součástí sousedních říší (Sámova říše, Velkomoravská říše), od 8. století se stala většina rakouského území součástí Franské říše. V 10. století byly východní oblasti dobyty Maďary, po jejich porážce na řece Lechu roku 955 se z bavorské Východní marky začalo vytvářet jádro rakouského státu. Roku 1156 bylo toto území povýšeno na vévodství (pozdější Dolní a Horní Rakousy).
Do 15. století byly postupně připojeny další země (Štýrsko, Kraňsko, Korutany, Tyrolsko, Vorarlbersko). Roku 1452 bylo Rakousko povýšeno na arcivévodství. Ovšem již od roku 1276 byly rakouské země součástí habsburské domény a jejich mocenskou základnou.
Od roku 1526 bylo Rakousko spolu s Českými zeměmi a Uherskem součástí středoevropského habsburského soustátí, které bylo v dalších stoletích rozšířeno o další území (Rakouské Nizozemí, území v severní a jižní Itálii, Banát, Bukovina, Halič, Salcbursko). Současně byli Habsburkové (až na výjimky) císaři Římskoněmecké říše až do jejího zániku v roce 1806. Roku 1804 bylo Rakousko prohlášeno císařstvím. Po Velké francouzské revoluci byla sice některá území ztracena (trvale např. Rakouské Nizozemí), po napoleonských válkách však došlo k další územní expanzi (připojení Benátska, Dalmácie, Istrie). Vytlačení z Itálie a z Německa (1859 a 1866) bylo kompenzováno náporem na Balkánský poloostrov (okupace Bosny a Hercegoviny 1878, anexe 1908). Roku 1867 bylo Rakousko přetvořeno v dualistickou monarchii Rakousko-Uhersko (Předlitavsko a Zalitavsko).
Po 1. světové válce se habsburské soustátí rozpadlo a jedním z nástupnických států zhruba v rozsahu středověkého Rakouska se stala Rakouská republika. Roku 1938 bylo Rakousko inkorporováno do nacistického Německa (anšlus).
Roku 1945 bylo obnoveno Rakousko v hranicích z roku 1937 a roku 1955 po podepsání Státní smlouvy odešla okupační vojska a země vyhlásila svou neutralitu.
Od roku 1995 je členem EU, v roce 2002 zavedla jednotnou evropskou měnu, euro. Politickým otřesem se staly volby v roce 1999, v nichž získala 27 % hlasů krajně pravicová Strana svobodných (FPÖ) a vytvořila vládu spolu s křesťanskými demokraty, což na několik měsíců uvrhlo Rakousko do mezinárodní izolace. Zároveň se zostřily vztahy s ČR (Temelín, Benešovy dekrety).

Rakousko se člení na 9 spolkových zemí: Burgenland, Dolní Rakousy (Niederösterreich), Horní Rakousy (Oberösterreich), Korutany (Kärnten), Salcbursko (Salzburg), Štýrsko (Steiermark), Tyrolsko (Tirol), Vídeň (Wien), Vorarlbersko (Voralberg).

Rakousko

 

Copyright 2010 CA ERLI, všechna práva vyhrazena. Vytvořeno v eline.cz © 2010
Užitečné odkazy:

Facebook

Autoškola Slezská | Infrapanely | Hračky | Army shop | PUR pěna | Nibe | Dětské postýlky | Barefoot | Lékárna | fitcaffé