Vyhledejte si
váš zájezdNajděte si tu
správnou destinaci

Kliknutím na mapu se Vám zobrazí zvětšená mapa Maďarské republiky s výběrem nabízených destinací

Newsletter

Přihlásit se k odběru, zadejte váš e-mail, na který si přejete dostávat informace:


Odhlášení odběru e-mailem proveďte zadáním své e-mailové adresy a podtvrďte:

Maďarsko

barvy Maďarska
státní zřízení republika
rozloha [ km2 ] 93 030
počet obyvatel 10 075 034
zalidnění na km2 108.00
vodstvo nejdelší řeka - Dunaj (2 850 km)
náboženství katolíci 68%, protestanti 25%, bez vyznání 8%
internetová doména .hu

Maďarská republika - Magyar Köztársaság

Vnitrozemský stát ve střední Evropě. Ve starověku byla část území římskou provincií Panonií. Později byla osídlena slovanskými kmeny, od 6. století se stala centrem Avarské říše, v 9. století jeho část patřila k Velkomoravské říši.Na přelomu 9. a 10. století vtrhly na území dnešního Maďarska kočovné ugrofinské kmeny, pod jejichž náporem padla Velkomoravská říše. Po porážce na řece Lechu roku 955 přešli Maďaři k usedlému životu, byli christianizováni a koncem 10. století vzniklo Uherské království.
V dalších stoletích byla země rozšířena o Slovensko a Sedmihradsko, od roku 1091 byly Uhry personální unií spojeny s Chorvatskem. V 14. a 15. století byla země personální unií načas spojena s Polskem a Českými zeměmi. Od roku 1526 byly Uhry součástí habsburské monarchie, na rozdíl od Českých zemí si však udržely zvláštní postavení a vcelku úspěšně odolávaly centralizačním snahám Vídně. Až do konce 17. století byla však velká část Uher pod tureckou okupací. Od roku 1867 v rámci tzv. rakousko-uherského vyrovnání bylo autonomní součástí Rakouska-Uherska (tzv. Zalitavsko), o rok později došlo i k částečnému vyrovnání v rámci Zemí uherské (svatoštěpánské) koruny s Chorvatskem (Chorvatsko-Slavonskem), které získalo částečnou autonomii.
Po roce 1918 ztratilo Maďarsko většinu svých bývalých historických zemí na úkor nástupnických států (Československo, Jugoslávie, Rumunsko). Za 2. světové války satelit nacistického Německa (dočasně obsadilo jižní Slovensko, část Sedmihradska a Podkarpatskou Rus). V letech 1947-89 vládl v zemi komunistický režim (název státu Maďarská lidová republika).
Po povstání v roce 1956 brutálně potlačeném SSSR tu však panovaly na sovětský blok poměrně liberální poměry (kádárizace). V roce 1989 se změnil název státu na současný a země nastoupila cestu k pluralitní demokracii a tržní ekonomice. Roku 1991 Maďarsko opustila ruská okupační vojska. Dnes je země členskou zemí EU a členem NATO.

Informace na cesty do Maďarska

mapa MR

 

Copyright 2010 CA ERLI, všechna práva vyhrazena. Vytvořeno v eline.cz © 2010
Užitečné odkazy:

Facebook

Autoškola Slezská | Infrapanely | Hračky | Army shop | PUR pěna | Nibe | Dětské postýlky | Barefoot | Lékárna | fitcaffé