Vyhledejte si
váš zájezdNajděte si tu
správnou destinaci

Kliknutím na mapu se Vám zobrazí zvětšená mapa Maďarské republiky s výběrem nabízených destinací

Newsletter

Přihlásit se k odběru, zadejte váš e-mail, na který si přejete dostávat informace:


Odhlášení odběru e-mailem proveďte zadáním své e-mailové adresy a podtvrďte:

Balaton - KESZTHELY

zámek

KESZTHELY

Největší a nestarší obec na pobřeží Balatonu byla v římské době významným obchodním střediskem, zachovaly se i pozůstatky půdorysu původního římského města Valcum z 2.-4. století, za nimiž si lze zajet do Fenékpuszty.
V domě č. 22 na živé Kossuthově ulici, zvaném Pető-ház, se narodil hudební skladatel Károly Goldmark. Ulice vede na hlavní náměstí (Fő tér), kde stojí františkánský kostel s původní rozetou a s nedávno objevenými gotickými freskami.
Třetím největším zámkem v zemi je zámek rodu Festeticsů se 101 místnostmi, s bohatě zdobenou bránou a barokní věží (Festetics-kastély, Kastély u. 1.), jakož i s dobře zachovalou kaplí a bohatou panskou knihovnou Helikon, obsahující 86 tisíc svazků, mezi nimi i bibliofilské rarity. V 16 sálech zámeckého muzea Helikon je výstava představující životní styl 18.-19. století, sbírka vzácných zbraní a sbírka trofejí knížete Windischgrätze. V zrcadlové síní se každý týden pořádají koncerty. Je zde chráněná přírodní zóna, anglický zámecký park. Někdejší majitel zámku György Festetics založil v roce 1797 pod názvem Georgikon vyšší zemědělskou školu, první v Evropě (Georgikon u. 20.), jejíž historii představuje expozice muzea Georgikon Majormúzeum (Bercsényi Miklós u. 67.).
O všem, co je v souvislosti s Balatonem třeba znát, o jeho vzniku, flóře a fauně, o historii místních lázní a paroplavby, vypráví Muzeum Balatonu (Balaton Múzeum, Múzeum u. 2.). Minulost balatonské vinařské oblasti jakož i druhy vín, které se tu rodí, jsou uchovávány ve vinařských muzeích: Vinotéku, vinařské a bednářské muzeum v sobě spojuje instituce nazvaná Hugaricum Borház Bor-és Kádármúzeum (Helikon u. 4.) a podobnou funkci má i Bacchus Bormúzeum (Erzsébet királyné u. 18.). Mezi sladkými zajímavostmi v Muzeu marcipánu a připojené cukrárně (Marcipán Múzeum-cukrászda, Katona J. u. 19.) lze vidět dokonce i marcipánovou maketu zdejšího zámku. Babamúzeum (Kssuth u. 11.) nabízí bohatou expozici panenek.

kostel

Balaton - KESZTHELY

 

Copyright 2010 CA ERLI, všechna práva vyhrazena. Vytvořeno v eline.cz © 2010
Užitečné odkazy:

Facebook

Autoškola Slezská | Infrapanely | Hračky | Army shop | PUR pěna | Nibe | Dětské postýlky | Barefoot | Lékárna | fitcaffé