Vyhledejte si
váš zájezd



Najděte si tu
správnou destinaci

Kliknutím na mapu se Vám zobrazí zvětšená mapa Maďarské republiky s výběrem nabízených destinací

Newsletter

Přihlásit se k odběru, zadejte váš e-mail, na který si přejete dostávat informace:


Odhlášení odběru e-mailem proveďte zadáním své e-mailové adresy a podtvrďte:

Ukrajina

Ukrajina

mapa Ukrajina
státní zřízení republika
rozloha [ km2 ] 603 700
počet obyvatel 48 396 470
zalidnění na km2 80.00
vodstvo Černé moře, Azovskoje moře, nejdelší řeka - Dněpr (2 201 km)
náboženství pravoslavní
internetová doména .ua

Ukrajina - Ukrayina

Přímořský stát ve východní Evropě u Černého moře. Ve starověku zasahovaly ukrajinské území výboje Skytů a Sarmatů, černomořské pobřeží bylo kolonizováno Řeky. V 5. století př. Kr. vznikla na pobřeží Azovského moře Bosporská říše, která přetrvala téměř devět století. Od přelomu letopočtu až do novověku bylo území dnešní Ukrajiny (podobně jako území Ruska) oblastí, kde se konstituovaly či kterou putovaly kočovné kmeny z euroasijských stepí do vlastní Evropy (Hunové, Chazaři, Avaři, Bulhaři, Maďaři). Ve stepích mezi řekami Dněstrem a Dněprem se patrně konstituovali i Slované, kteří od 6. století osídlili většinu východní a část střední Evropy. Sjednocením východoslovanských kmenů při řece Dněstru vznikl pod vlivem vikingských válečníků (Varjagové) ve druhé polovině 9. století první slovanský státní útvar na území části dnešní Ukrajiny, Běloruska a Ruska: Kyjevská Rus. Po jejím rozpadu na jednotlivá knížectví (Kyjevské, Haličské, Suzdalské, Vladimirské a řadu dalších) byly jižní oblasti obsazeny kmeny Polovců. Ve 13. století se zmocnili velké části země Mongolové (Tataři). Oblast Ukrajiny se stala součástí veleříše, tzv. ulusu Džučiho čili Zlaté hordy. Samostatnost si zachovala jen nejzápadnější část Halič a Volyň, kde vzniklo ve 13. století království. Po rozkladu Zlaté hordy byla země postupně rozdělena mezi mocnější sousedy: Litvu, Polsko, Uhry, a rovněž Moskevské knížectví, jih pak ovládali krymští Tataři a Turci. Určitou míru autonomie si udržovali kozáci na Záporožské Siči, kde se také konstituoval institut hetmana. Roku 1654 byla Perejaslavskou radou přijata dohoda o sjednocení Ukrajiny s Ruskem. Realizována pak byla roku 1667 připojením Ukrajiny levobřežní a v letech 1793-95 také pravobřežní (v souvislosti s 2. a 3. dělením Polska). Současně probíhala v 18. století postupná likvidace turecké moci při černomořském pobřeží. Původní autonomie Ukrajiny byla v Rusku zcela eliminována a země byla přeměněna v běžné gubernie. Státní existence byla nakrátko obnovena po ruské revoluci a konci 1. světové války na střední a východní Ukrajině.
V občanské válce 1918-20 byli ukrajinští nacionalisté poraženi, po rusko-polské válce 1920-21 byly západní části Ukrajiny připojeny k Polsku. Roku 1922 se Ukrajinská SSR stala jednou z ustavujících republik SSSR. Za 2. světové války byla Ukrajina okupována Německem.
Po roce 1945 byly k Ukrajině připojeny části západní Ukrajiny (na úkor Polska) a Podkarpatská Rus (na úkor Československa), roku 1954 pak administrativně i Krym. Po rozpadu SSSR vyhlásila Ukrajina roku 1991 samostatnost. Zakládající člen SNS z prosince 1991. V roce 1997 byla dohodou vyřešena s Ruskem sporná otázky ->Krymu (autonomní republika v rámci Ukrajiny a námořní základny propůjčeny Rusku).

Ukrajina

 

Copyright 2010 CA ERLI, všechna práva vyhrazena. Vytvořeno v eline.cz © 2010
Užitečné odkazy:

Facebook

Autoškola Slezská | Infrapanely | Hračky | Army shop | PUR pěna | Nibe | Dětské postýlky | Barefoot | Lékárna | fitcaffé