Vyhledejte si
váš zájezdNajděte si tu
správnou destinaci

Kliknutím na mapu se Vám zobrazí zvětšená mapa Maďarské republiky s výběrem nabízených destinací

Newsletter

Přihlásit se k odběru, zadejte váš e-mail, na který si přejete dostávat informace:


Odhlášení odběru e-mailem proveďte zadáním své e-mailové adresy a podtvrďte:

GYŐR

termální areál

GYŐR

„Město řek“, starořímská Arrabona a už bezmála tisíc let biskupské sídlo, poblíž kterého Napoleon svedl roku 1809 vítěznou bitvu. Dnes je Győr oblíben hlavně díky svému malebnému baroknímu centru, i když proslul i jako město průmyslu a škol.
Nestarší část, původní městské jádro, představuje vrch Káptalan-domb u soutoku tří řek (Dunaj, Rába a Rábca). Biskupskou rezidenci Püspökvár (Káptalan domb 5/A) už zdaleka bezpečně poznáme podle její komolé věže. Nejstaršími győrskými stavbami jsou jednak obytná věž ze 13. století, jednak gotická kaple (Dóczy-kápolna) z 15. století. Románská předchůdkyně dnešní biskupské katedrály, povýšené do hodnosti baziliky minor (Apor Vilmos püspök tér), stála již v roce 1030. O 400 let později k ní přibyla gotická kaple sv. Ladislava (jiným názvem Héderváry-kápolna), zbudovaná u příležitosti svatořečení árpádovského krále Ladislava I. (vládl: 1077-1095). Proto je v ní uloženo vrcholné dílo uherského středověkého zlatnického umění, pozlacená stříbrná helma svatého Ladislava. Nejkrásnější v kostele jsou dva „černé“ oltáře. Autorem zdejších fresek je A. F. Maulbertsch. Řezbářským skvostem je rokokový rám obrazu Panny Marie s Jezulátkem. Z roku 1731 pocházejí dvě barokní díla nacházející se poblíž kostela: socha sv. Michala, znázorněného v podobě archanděla (Apor Vilmos püspök tere), a památník s Archou úmluvy (Gutengerg tér).

V budově Bohosloveckého semináře (Káptalan domb 26.) je dnes diecézní církevní sbírka, klenotnice a knihovna, kde 1000 let církevního umění reprezentují vskutku mistrovská díla. K nejvzácnějším patří triptych ze slonoviny, monstrance ze 16. století, relikviář z 18. století a sbírka liturgických předmětů, nesoucí jméno rodu Zichyů. Majetkem zdejší knihovny je největší kodex v zemi.
V Muzeu Miklóse Borsose (Apor Vilmos püspök tere 2.) je tento vynikající představitel maďarského sochařství dvacátého století (1906-1993) zastoupen samozřejmě vlastní tvorbou.
V lapidáriu hradních kasemat (Bécsi kapu tér 5.) jsou náhrobky z římské i novější doby, na půdě domu Kreszta-ház (Apáca u. 1.) najdeme expozici půvabných keramických figurek Margit Kovácsové (1902-1977).
Symbolem města je železný kohout, který vévodí krásné dekorativní fontáně (nám. Duna-kapu tér). Kohout připomíná, že zdejší hrad, který dal později Napoleon pobořit, v roce 1594 dobyli Turci.
Mezi památkově chráněnými budovami na Széchenyiho náměstí najdeme i dům zvaný Vastuskós (č. 4), kde jsou vystaveny artefakty výtvarníků a řemeslníků z Afriky a Oceánie, jež na svých cestách nasbíral Imre Patkó. Druhou část sbírky tvoří výtvarná díla z 20. století. Na rohu stojí mohutný kmen stromu pobitý hřeby, kdysi poutač hokynářství, jež v domě bylo v 19. století.
Honosným barokním palácem je Opatův dům Apátúr (č. 5), někdejší opatská rezidence, jež je domovem bohatých místopisných, uměleckoprůmyslových a medicínsko-historických sbírek Muzea Jánose Xantuse. Na náměstí jsou tři významné stavby benediktýnského řádu: v kostele sv. Ignáce z Loyoly, jehož interiér napodobuje římský kostel Il Gesú, je pozoruhodná hlavně kazatelna. Přízemí kláštera (č. 9) zaujímá Széchenyiho muzeální lékárna (Széchenyi Patikamúzeum) s původním, raně barokním zařízením.
Za návštěvu stojí palác Zichyů (Liszt Ferenc u. 20.), kde se pořádají svatby a koncerty. Stará radnice s kovovou tepanou výzdobou stojí v Rákócziho ulici, zatímco nová radnice na náměstí Városház tér je impozantní neobarokní stavbou.
Budova Magyar Ispita (Rákóczi u. 6.) na sebe upozorňuje toskánskými sloupy ve dvoře, dům Rozália-ház zase bohatě zdobenou loggií, která je pro město typická. Městské muzeum (Rákóczi u. 6.) vystavuje antické dekorativní předměty řeckého i římského původu, mimo to je zde ale i expozice plastik M. Borsose a keramiky M. Kovácsové. Socha „Pěnové Marie“ z 18. století v Karmelitském kostele patří k nejhezčím sochám na území Maďarska, vedlejší klášter má dnes funkci hotelu. V paláci Esterházyů předkládá městská galerie (Király u. 17.) návštěvníků bohatou sbírku představitelů domácího malířství 20. století.

Dnes je Győr oblíben hlavně díky svému nádhernému baroknímu centru, nabízí nejen historii, ale i mnoho obchůdků, restaurací, kaváren a cukráren.
V současné době láká město návštěvníky nově zrekonstruovaným termálním areálem. Termální voda o teplotě 32-38 °C s obsahem alkalicko-hydrogénkarbonátu a jodu napomáhá při léčbě chronických zápalů kloubů a svalů, gynekologických a zažívacích potížích, zápalu průdušek a při problémech štítné žlázy.

termální areáltermální areáltermální areáltermální areáltermální areáltermální areálměstoměstostará radnicenová radniceulicesynagoga

GYŐR

 

Copyright 2010 CA ERLI, všechna práva vyhrazena. Vytvořeno v eline.cz © 2010
Užitečné odkazy:

Facebook

Dětské zboží | Hračky | Army shop | Prací prášky | PUR pěna | Voda plyn topení | Dětské postýlky | Detské oblečenie | Lékárna | Dopravníky | Kosmetika Orlová | fitcaffé