Vyhledejte si
váš zájezd



Najděte si tu
správnou destinaci

Kliknutím na mapu se Vám zobrazí zvětšená mapa Maďarské republiky s výběrem nabízených destinací

Newsletter

Přihlásit se k odběru, zadejte váš e-mail, na který si přejete dostávat informace:


Odhlášení odběru e-mailem proveďte zadáním své e-mailové adresy a podtvrďte:

BUDAPEŠŤ

Budapešť

BUDAPEŠŤ

Někdo se do ní zamiluje na první pohled, jiný ji začne obdivovat až po delším čase poté, co se s ní blíže seznámil. Všichni se ale shodnou na tom, že Budapešť patří svou polohou k nejkrásnějším městům na světě.
Mohutný tok Dunaje dělí dvoumiliónovou maďarskou metropoli na kopcovitý Budín a na rovinatou Pešť, jejíž nábřežní panorama prohlásilo UNESCO za součást Světového kulturního dědictví. Kdo už alespoň jednou spatřil tuto krásu za večerního osvětlení uzná, že se tak stalo právem.

Budapešť a její hlavní zajímavosti:

Budín

Z pozoruhodností města se na tomto místě můžeme zmínit pouze o těch nejdůležitějších. Podívejme se nejprve do Budína, na pravou stranu Dunaje. Ke specifickým rysům Budapešti patří skutečnost, že budínská strana má zároveň i funkci městského zeleného pásma, které se vyznačuje řadou oblíbených výletních míst: kopce a vyvýšeniny jako János-hegy, Normana, Széchenyi-hegy, malý a velký kopec Hárs-hegy, Remete-hegy, Hármashatár-hegy, v neposlední řadě pak obora v Budakeszi, to vše tvoří součást Budínské chráněné krajinné oblasti. Chcete-li si ji důkladně prohlédnout, navrhujeme zvolit tuto trasu: Zubačkou (k jejíž dolní konečné stanici se dostanete, pojedete-li jednu zastávku tramvají č. 56 z náměstí Moszkva tér) vyjedete na kopec Széchenyi-hegy, kde přestoupíte na dětskou železnici ve směru Hűvösvölgy. Trasa úzkokolejky vede přes nejvyšší bod Budapešti, kopec János-hegy (526 m), odkud lze sedačkovou lanovkou sjet do městské části Zugliget. Tady můžete nastoupit na autobus č. 158, který vás odveze zpět na náměstí Moszkva-tér.
V maďarském hlavním městě jsou též návštěvníkům přístupné dvě jeskyně: jednak krápníková jeskyně Pálvölgyi, průchodná v délce 500 m (vchod: Szépvölgyi út 162.), jednak jeskyně Szemlő-hegyi, která se vyznačuje mimo jiné i léčebnými účinky a kde činí délka přístupných chodeb 300 m (vchod: Pusztaszeri út 35.). K oběma jeskyním dojedete z poměrně blízkého náměstí Kolosy tér (Starý Budín) autobusem.

Starý Budín

V severní části města můžeme spatřit dva tisíce let staré pozůstatky předchůdce Budapešti z dob antického Říma, občanského města a vojenského castra, jež neslo jméno Aquincum, dva amfiteátry, vily s mozaikovou výzdobou, vojenské lázně jakož i kamenné pilíře římského vodovodu. Muzeum v někdejším Aquincu (Szentedrei út 139.) tvoří souvislá plocha vykopávek, kde mezi nejvzácnější památky patří tesané kameny, nástěnné malby nebo antické varhany. Ojedinělou atmosféru dodávají Hlavnímu náměstí (Főr tér) ve Starém Budíně pradávné přízemní domy, hospůdky a muzea s hodnotnými sbírkami. Poblíž najdeme Muzeum Imre Varga (Laktanya u. 7.). Zde jsou vystavena díla známého současného maďarského sochaře, jehož jméno muzeum nese. V okolí se nachází také Vasarelyho muzeum (Szentlélek tér 6.), jež systematicky pečuje o životní dílo Győző Vásárhelyiho, umělce, který proslul ve světě jako zakladatel pop-artu. V Muzeu Kiscelli (Kiscelli utca 108.) si je možno prohlédnout umělecká díla pojící se tématicky k hlavnímu městu Maďarska a dále pak mimořádně bohatou sbírku domácího výtvarného umění 20. století.

Budínská hradní čtvrť

Královský palác (náměstí Szent György tér), postavený ve 14. století a o 400 let později přestavěný v barokním stylu, byl po 700 let sídlem maďarských králů, zatímco dnes poskytuje domov nejnavštěvovanějším budapešťským muzeím a galeriím. Maďarská národní galerie (Magyar Nemzeti Galéria – v budovách B, C a D) podává průřez historií maďarského umění od 10. století až po současnost. Je zde možnost navštívit středověké a renesanční sbírky místního lapidária, výstavu gotických dřevěných plastik, tabulových obrazů, křídlových oltářů, renesančního a barokního umění, ale také soubor děl malířů, sochařů a tvůrců plaket z 19. a 20. století. Hrobku habsburských palatinů lze navštívit s průvodcem, který poskytne odborný výklad.
Nedílnou součástí hradního Muzea historie Budapešti (Budapesti Történeti Múzeum – budova E) jsou zrenovované partie středověkého budínského královského paláce, dále pak hradní kaple a gotické sochy z někdejší palácové výzdoby. Stálá expozice, seznamující návštěvníka s historií Budapešti, je příležitostně doplňována dočasnými výstavami z téhož tématického okruhu. Ve Státní Széchenyiho knihovně (Országos Széchenyi Könyvtár – budova F), která je největší knihovnou v Maďarsku, je vystavena přebohatá sbírka středověkých kodexů, ale i kodexů krále Mátyáše Corvína (tzv. corviny), a pořádají se zde i dočasné výstavy. Muzeem současného umění je Ludwigovo muzeum (Ludwig Múzeum – budova A), kde se návštěvníci průběžně seznamují s význačnými díly domácího i zahraničního umění současnosti.
Hlavní a nejvýznamnější budínský kostel s věží s kamennými krajkami – to je Chrám Nejsvětější Panny Marie, běžně zvaný Mátyášův (Szentháromság tér 2.). V minulosti byl mnohokrát dějištěm královských korunovací a panovnických svateb. Na jeho neogotické přestavbě, jež proběhla v 19. století, se podíleli tehdy nejznámější umělci. Ve sklepních prostorách kostela se nachází sbírka církevního umění (lapidárium, soubor monstrancí a relikvií, klenotnice jakož i přesná kopie svaté koruny) a od jara do podzimu se v kostele pořádají koncerty.
Z Rybářské bašty, zbudované v neorománském slohu na původních středověkých hradbách (Szentháromság tér), je nádherný výhled na protější část města. Pozůstatky dominikánského kláštera a kostela svatého Mikuláše v místech za Rybářskou baštou pocházející ze 13. - 15. století byly bravurním zásahem architekta citlivě včleněny do elegantního komplexu hotelu Hilton. Dominikánský dvůr je dnes jako součást hotelového areálu dějištěm rozmanitých představení pod širým nebem. Naproti hotelu ve stylovém sklípku Domu maďarských vín je možno ochutnat téměř všechny druhy maďarských vín.
Měšťanské domy v ulicích spojujících náměstí na obou koncích Hradní čtvrti, tj.: náměstí u Vídeňské brány (Bécsi kapu tér) a Slavnostní náměstí (Dísz tér) jsou kulturními památkami postavenými na středověkých základech. Mimořádnou umělecky historickou hodnotu jim dodávají gotické sedací výklenky v průchodech. Hradní jeskyně (vchod: Országház u. 16.), součást rozsáhlé podzemní soustavy, jež se táhne v délce dvanácti kilometrů pod hradní čtvrtí, je přístupná s průvodcem. Délka trasy činí 1800 m.
Vojenské historické muzeum (Hadtörténeti Múzeum, Tóth Arpád sétány 40.) a Maďarské muzeum obchodu a pohostinství (Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, Fortuna u. 4.) seznamuje návštěvníky s historickými památkami minulosti, středověká Židovská modlitebna (Zsidó Imaház, Táncscs M. u. 26.) nám zase dovoluje nahlédnout do života budínské židovské komunity. V barokním paláci připomínajícím svým názvem šlechtické rodové jméno Erdődy-Hatvany (Táncsics M. u. 7.) nalezla v Muzeu dějin hudby útočiště expozice vzácných hudebních nástrojů, mnohdy vyslovených kuriozit, jakož i bohatá sbírka rukopisů velkého maďarského hudebního skladatele Bély Bartóka (1881-1945).

Gellértův vrch

Je málo světových metropolí, v jejichž středu se tyčí podobný vrch, prohlášený navíc za chráněnou přírodní rezervaci. Na Gellértově vrchu byla v roce 1851 postavena vojenská pevnost zvaná Citadela, která je dnes oblíbeným turistickým cílem. Z její vyhlídkové terasy se nabízí nejúplnější panorama celého města.
Vodu léčivých pramenů, prýštících z hloubi Gellértova vrchu zužitkovávají troje lázně, založené přímo na úpatí vrchu. Jednak jsou to nejelegantnější léčebné lázně v celém Maďarsku Gellértovy lázně (Kelenhegyi út 2-4.), kde je k dispozici termální, vanová a perličková koupel, bazén s umělým vlnobitím, plovárna a koupaliště. Zbylé dvoje lázně Rudas ( Döbrentei tér 9.) a Rác (Hadnagy u. 8-10.) pocházejí z doby turecké nadvlády a naleznete v nich termální, parní i vanové lázeňské objekty. K lázním Rudas patří i plovárna.
Mezi turecké památky patří též modlitebna Gül Baby, někdejší mohamedánské poutní místo (Mescet u. 4), jakož i Královské léčebné lázně (Király) s kopulovitým zastřešením (Fő u. 82-84.), kde hosty očekává jak termální a vanové, tak i parní oddělení.
Jižní městská část Budafok se stala díky svým vinicím s vynikající úrodou střediskem vína a sektu. Pozoruhodností je v Budafoku rozsáhlý labyrint sklepů a vinařské muzeum závodu Törley (Kssuth L. u. 82-94.), jenž vyrábí šumivá vína. Na okraji Budafoku (na rohu ulic Balatoni út a Szabadkai utca) se v přírodním muzeu zvaném Park soch nachází ojedinělá sbírka pomníků a jiných plastik z období socialismu umístěných zde poté, co byly odstraněny z veřejných prostranství. V Nagytétényském Zámeckém muzeu (XXII. obvod, Kastélypark u. 9-11.) se vyplatí navštívit zajímavou expozici nábytku. Nákupní středisko Campona zase přitahuje návštěvníky mimo jiné svým Tropicariem s mořskou faunou.

Pokud se vypravíme z Budína do Pešti, i na levé straně Dunaje na nás dýchne historická atmosféra starých městských částí, míst zvoucích k příjemnému odpočinku a významných pamětihodností. Pro přechod na druhý břeh si zvolme z devíti zdejších mostů ten nejstarší, Széchenyiho řetězový most, který se přes Dunaj klene od roku 1849.

Pešť

Z pešťského centra se vydejme příjemnou procházkou po rovně narýsované Andrássyho třídě. Obě strany tohoto bulváru lemují paláce postavené v 19. a 20. století v umělecky náročném eklektickém slohu. Překrásnou stavbou je Maďarská státní opera (Andrássy út 22.) postavená podle návrhu Miklóse Ybla, snad nejznámějšího maďarského architekta, která od roku 1864 zastává roli střediska maďarského hudebního života. Interiér zdobený freskami, hlediště pro 1200 osob a jevištní techniku si může návštěvník prohlédnou zblízka v rámci skupinové prohlídky.

Centrum města

Farní kostel v centru města na náměstí 15. března (Március 15. tér) byl prvním kostelem ve městě. Jeho raritou je, že uvnitř nalezneme stopy všech známých stavebních slohů od románského až po klasicistický. Nedávno zrekonstruovaná synagoga v ulici Dohány (Dohány utcai Zsinagóga, Dohány u. 2.) je největší synagogou v Evropě. Její výborná akustika ji předurčuje k pořádání koncertů. Na dvoře synagogy bylo vytvořeno Židovské muzeum, jehož sbírka judaik je nevšední a pozoruhodná i z hlediska celého středoevropského regionu. Muzeum má zároveň i funkci výzkumného střediska židovské kultury.
Maďarské národní muzeum (Múzeum körút 14-16.) je perlou maďarské klasicistické architektury. Od roku 1846 má roli nejdůležitější z maďarských veřejných sbírek a uchovává památky ilustrující dějiny maďarského národa od pravěku až po současnost. Tržnice Vásárcsarnok (Vámház krt. 1-3.) vyniká jedinečným architektonickým řešením.
Mezi nejkrásnější památky maďarské secese patří Uměleckoprůmyslové muzeum (Iparművészeti Múzeum, Üllői út 33-37.), obytné domy na náměstí Szervita tér (centrum Pešti) a bývalá budova Poštovní spořitelny (Hold u. 4.). Parlament (Országház, Kossuth Lajos tér) je největší a nejhonosnější budovou v Maďarsku. Postavil ho v letech 1885-1902 známý architekt Imre Steindl. Monumentální stavba o výšce 96 metrů a šířce 118 metrů má 10 nádvoří, 29 schodišť, 27 bran a navíc zde bylo vybudováno první dálkové vytápění v Evropě. Je sídlem maďarského Národního shromáždění a vládních úřadů, ale také místem, kde je střežena svatá koruna a korunovační klenoty. K vidění jsou v rámci skupinových prohlídek s parlamentním průvodcem. Bazilika svatého Štěpána (Bajcsy-Zsilinszky út), novorenesanční bazilika s církevním statutem basilica minor, je největším kostelem v hlavním městě a druhým největším kostelem v zemi. Zdejší zvony co do velikosti nemají nikde v Maďarsku obdoby. Přísně střeženým pokladem Kaple svaté pravice je převzácná relikvie, hřbet pravé ruky prvního maďarského krále svatého Štěpána (1000-1038), jež je v zachovalém stavu už bezmála 1000 let. V klenotnici jsou vystaveny církevní historické exponáty a z ochozu věže se nám otevře nádherné panorama celého města.

Városliget – Městský park

Slavné stavby v nejvýznamnějším budapešťském parku byly postaveny za přispění nadšeného měšťanstva na počest tisícího výročí počátků maďarského státu, jehož oslavy proběhly v roce 1896. Na sloupu ve středu impozantního náměstí Hrdinů zvedá archanděl Gabriel do výše 36 metrů svatou korunu. Centrální sousoší milénijního památníku vzdává hold sedmi maďarským kmenům a jejich společnému vůdci Árpádovi, který národ přivedl do nynější vlasti.
Na náměstí Hrdinů se nachází Muzeum výtvarného umění, v němž najdeme nejvýznamnější maďarské umělecké sbírky. V sálech zdejší Staré obrazárny návštěvníka uchvátí nejrozsáhlejší kolekce španělského malířství mimo území Španělska a díla mnoha světoznámých umělců. Belini, Brueghel, Corregio, Dürer, El Greco, Giorgione, Goya, Murillo, Leonardo da Vinci, Raffaello, Rembrandt, Rubens, Tiziano, Velasquez stejně jako Delacroix, Gauguin, Monet, Renoir nebo Corot reprezentující umění 19. století jsou v tomto muzeu zastoupeni díly mezinárodního významu.
Na protější straně náměstí stojí Hala umění (Műcsarnok), největší komplex krytých výstavních prostor v Maďarsku a důstojné místo k pořádání významných dočasných uměleckých výstav.
Hrad Vajdahunyad věrně zpodobňuje některé známé stavby z různých částí historických Uher, jež vznikly v kulturním období mezi románským a barokním slohem. Dominantou celého komplexu je kopie hradu Vajdahunyad (dnes na území Rumunska). Sem bylo v roce 1896 umístěno nově založené Zemědělské muzeum (Mezőgazdasági Múzeum), jehož sbírky jsou mimořádně rozsáhlé. Je zároveň nejstarší institucí svého druhu na světě.
Uměle vybudované jezírko s půjčovnou loděk slibuje romantický zážitek nejen v létě nýbrž i v zimě, kdy slouží k radosti bruslařů jako zimní stadion.
Léčebné Széchenyiho lázně (Állatkerti körút 11.) jsou největšími léčebnými lázněmi v Evropě: návštěvník zde má k dispozici termální, parní a vanové lázně a dále i krytou a nekrytou plovárnu.
V Muzeu dopravy (Közlededési Múzeum, Városligeti körút 11.) je umístěna jedna z nejstarších evropských expozic na téma historie dopravy.
Mezi prvními na světě (před 135 lety) byla založena budapešťská Zoologická a botanická zahrada, jejíž historicky cenné a památkově chráněné objekty jsou vynikajícími projevy maďarské secese. V sousedství budapešťské ZOO se nachází nejelegantnější „stravovací podnik“ ve městě, restaurant Gundel, jehož název dodnes připomíná jméno legendárního restauratérského rodu, navždy zapsaného do dějin maďarské gastronomie.
Dvěma populárními středisky zábavy v Městském parku jsou Budapešťský Velký cirkus (Fővárosi Nagycirkusz) a Lunapark (Vidám Park), ve kterém je dodnes v provozu stoletý kolotoč muzeální hodnoty vyznamenaný cenou Europa Nostra.
Význačným dílem maďarské secesní architektury je Maďarský státní geodetický ústav (Magyar Állami Földtani Intézet, XIV., Štefánka út 14.) a rovněž i budova římsko-katolického farního kostela ve čtvrti Kőbánya (X., Steny László tér 25.). Zajímavým experimentem téže doby byla výstavba zahradní kolonie rodinných domů zvaná Wekerle-telep (XIX. Obvod, městská část Kispest). Toto zahradní město bylo vyprojektováno s geometrickou pravidelností a původně skýtalo domov nižším úředníkům.
Dětem nabízí radostnou formu trávení času Palác zázraků (Csodák Palotája, XIII., Váci út 19.), první středoevropský dům interaktivních a vědeckých her, jakož i lákavé dopravní prostředky v Maďarském historickém železničním parku (Magyar Vaúttörténeti Park, XIV., Tatai út 95.), jejichž ovládání si každý z malých návštěvníků může osobně vyzkoušet.

Markétin ostrov

Ostrov ležící uprostřed Dunaje a Budapešti, zcela uzavřený pro automobilový provoz, je snadno dostupný z obou břehů řeky pěšky, ale zaveze nás tam i autobus číslo 26, který vyjíždí z náměstí Nyugati.
Tato 2 kilometry dlouhá zelená oáza rozkládající se mezi Margitiným a Árpádovým mostem je nejvíce ceněným budapešťským parkem. Staleté stromy, barevný květinový koberec v růžovém sadu, termální jezírko a vodopád v japonské zahradě, jež dýchá neopakovatelnou atmosférou, to vše poskytuje jak příjemný odpočinek, tak mimořádný estetický zážitek.
Oblíbeným místem dětí je malá ostrovní zoologická zahrada. Plavecký stadion Alfréda Hajóse je dějištěm významných sportovních klání, zatímco koupaliště Palatinu nabízí všemožné letní radosti. Letní scéna na Markétině ostrově je hojně navštěvovaným střediskem letních hudebních představení. Co ještě dodat než to, že Markétin ostrov prostě nabízí řadu možností zábavy a odpočinku. Najdeme tu však i sedm set let starou kulturní památku, ruiny dominikánského františkánského kostela a kláštera. Z věže premonstrátské kaple zaznívá nejstarší zvon v Maďarsku.
Objevení všech pozoruhodností ostrova usnadňuje minibus, který je v provozu v hlavní turistické sezóně a zvláštní „cyklokočáry“ (bringó-hintó) pro několik osob, ekologická šlapací vozítka na bázi jízdních kol, jež se po celý rok pronajímají v severní části ostrova u hradu Bringó poblíž zdejších hotelů.

Převzato z propagačních materiálů vydaných Maďarskou centrálou pro cestovní ruch.

parlamentBudapešťBudapešť - nám.Hrdinůmuzeum - nám.Hrdinůbazilika sv.Štěpánabazilika sv.ŠtěpánahradhradRybářská baštasocha E.Savojskéholanová dráhaMatyášův chrámsynagogadivadlotržnicetržnicetržnicetržnicepaprikapřírodovědné muzeumpřírodovědné muzeumtropicariumtropicarium

BUDAPEŠŤ

 

Copyright 2010 CA ERLI, všechna práva vyhrazena. Vytvořeno v eline.cz © 2010
Užitečné odkazy:

Facebook

Autoškola Slezská | Infrapanely | Hračky | Army shop | PUR pěna | Nibe | Dětské postýlky | Barefoot | Lékárna | fitcaffé